To jedno z najpiękniejszych miejsc Lublina, do którego w okresie wiosenno-letnim chętnie przybywają liczne rodziny, wycieczki a nawet pary młode na sesje zdjęciowe. Ogród Botaniczny UMCS ma teraz niemal pół wieku i zajmuje dziś powierzchnię 25 hektarów, leżąc w dolinie rzeki Czechówki. Można tu znaleźć kilka tysięcy gatunków roślin, które zostały podzielone na sekcje. Znajdziemy więc bogatą kolekcję Arboretum, Alpinarium, rośliny cebulowe, rośliny ozdobne, "Pałacówka", rośliny użytkowe, rośliny wodne, szklarnie, flora Polski, Azji, Europy, Rosarium a także zdumiewające swoim pięknem kolekcje kwiatowe i roślinne.

Od 2003 roku można podziwiać także kolekcję Roślin Biblijnych. Tym bardziej, że teren się rozbudowywał. Podjęto bowiem decyzję o rekultywacji 1,5 hektara pobliskich stawów a tym samym stworzeniu doskonałego środowiska dla roślinności wodnej.

Ogród Botaniczny UMCS utworzono oficjalnie w 1965 roku jednak jego idea kiełkowała od czasów utworzenia uczelni. Od stuleci bowiem wiedziano, że miejsce to jest szczególnie atrakcyjne także z powodów naturalnych. Urozmaicona architektura terenu, wznoszącego się aż na wysokość niemal 40 metrów od poziomu okolicznej rzeki, lessowe gleby, naturalne wąwozy. Sławinek ? jako dawny majątek stanowił również atrakcyjną parcelę. Na terenie folwarku znajdował się bowiem przejęty przez państwo dworek, który należał w drugiej połowie XVIII wieku do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja słynnego Naczelnika. Tadeusz Kościuszko był z zamiłowania botanikiem. Podwaliny ogrodu zawdzięczamy właśnie jemu. To on jest autorem nasadzeń lip i sadu przy dworku stryja oraz kompozycji alei lipowej od rzeki Czechówki do dworu.

 Przez kolejne dziesiątki lat dworek przechodził z rąk do rąk. Jeden z jego właścicieli ? Paweł Wagner odkrył nawet uzdrowicielskie właściwości wód, wydobywanych na tym terenie. Przez wiele lat dworek na Sławinku i okoliczny park funkcjonowały jako uzdrowisko.

Obecnie Ogród Botaniczny ma w planach dalszy rozwój, także jako placówka badawcza i dydaktyczna. Jak sama uczelnia podkreśla: ?Warto sobie uświadomić, że obecnie kolekcje ogrodowe liczą ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin zielnych rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. Służą one jako materiał do badań naukowych dotyczących aklimatyzacji w naszych warunkach roślin pochodzących z różnych kontynentów i stref klimatycznych, biologii kwitnienia i owocowania, wartości użytkowych i leczniczych.? Na terenie Ogrodu Botanicznego wiele młodych par urządza sobie sesje fotograficzne.

Wolne terminy

Szukasz wolnego terminu na wesele, komunię, bankiet czy chrzciny - wypełnij formularz.

 

 Przejdź do formularza

Pokoje hotelowe Lublin

Oferujemy do 45 miejsc noclegowych w stylowych pokojach.

Atrakcyjne ceny, doskonała lokalizacja.

 

Oferta pokoi hotelowych

 

Konferencje, seminaria

Posiadamy bardzo dobrą ofertę dla biznesu na organizację konferencji, seminariów, bankietów. Organizujemy spotkania biznesowe oraz imprezy integracyjne, dodatkowo wyróżnia nas doskonała baza noclegowa.

 

Oferta dla biznesu

 

Kontakt

Hotel i restauracja Jedlina
21-030 Motycz 331 k/Lublina

kom 601273025

 

Polityka prywatności i RODO

Nasza lokalizacja

www.hoteljedlina.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozycja GPS:
N 51° 14' 55.25'
E 22° 25' 05.00''

KONTO :
BSP  75 8735 0007 3000 3507 2000 0010

REZERWACJE HOTELU

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.