Nasza Lubelszczyzna

brama krakowska lublin

Dziś na większości widokówek z Lublina widnieje majestatyczna, gotycka Brama Krakowska, przykryta charakterystyczną kopułą. Nic dziwnego ? jest niewiele młodszą budowlą od samego miasta, które uzyskało prawa lokacji od króla Władysława Łokietka w 1317 roku.  Za panowania jego następcy ? Kazimierza Wielkiego Polska odnosiła znaczne sukcesy wojenne. Kazimierz naraził się tym samym ruskim bojarom, nie mogącym zdzierżyć panowania nad nimi polskiego władcy. Woleli mniej ingerujący w ich życie chanat krymski. To dlatego kilku zbuntowanych bojarów przyłączyło się do armii tatarskiej w 1341 roku, zmierzającej na Polskę.  Przez Wisłę przeprawić się im nie udało, dlatego próbowali najechać nasz kraj od innej strony. Niestety zaatakowali wówczas miasto Lublin, słabo ufortyfikowane (drewniany wał) i po dokonaniu spustoszeń uciekli w obawie przed wojskami Kazimierza.

To jedno z najpiękniejszych miejsc Lublina, do którego w okresie wiosenno-letnim chętnie przybywają liczne rodziny, wycieczki a nawet pary młode na sesje zdjęciowe. Ogród Botaniczny UMCS ma teraz niemal pół wieku i zajmuje dziś powierzchnię 25 hektarów, leżąc w dolinie rzeki Czechówki. Można tu znaleźć kilka tysięcy gatunków roślin, które zostały podzielone na sekcje. Znajdziemy więc bogatą kolekcję Arboretum, Alpinarium, rośliny cebulowe, rośliny ozdobne, "Pałacówka", rośliny użytkowe, rośliny wodne, szklarnie, flora Polski, Azji, Europy, Rosarium a także zdumiewające swoim pięknem kolekcje kwiatowe i roślinne.

bolesloaw prus naleczowZ takim zamiarem Stanisław Małachowski, herbu Nałęcz, rozbudowywał w II połowie osiemnastego wieku świeżo nabytą wieś Bochotnicę, leżącą na  życiodajnych ziemiach  obecnego Płaskowyżu Nałęczowskiego.  Dziś w całym kraju znana jest znakomita woda mineralna z tamtego rejonu czyli Nałęczowianka, która jest wodą niskosodową, średniozmineralizowaną, z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu. Jest  też wodą o prawie zerowej zawartości azotanów i azotynów, co świadczy o czystości chemicznej. Zanim jednak rozpoczęto kuracje uzdrowiskowe Nałęczów  z małej osady nad rzeką Bochotniczanką przekształcał się w iście arystokratyczne miejsce dzięki magnatowi Małachowskiemu.

Wolne terminy

Szukasz wolnego terminu na wesele, komunię, bankiet czy chrzciny - wypełnij formularz.

 

 Przejdź do formularza

Pokoje hotelowe Lublin

Oferujemy do 45 miejsc noclegowych w stylowych pokojach.

Atrakcyjne ceny, doskonała lokalizacja.

 

Oferta pokoi hotelowych

 

Konferencje, seminaria

Posiadamy bardzo dobrą ofertę dla biznesu na organizację konferencji, seminariów, bankietów. Organizujemy spotkania biznesowe oraz imprezy integracyjne, dodatkowo wyróżnia nas doskonała baza noclegowa.

 

Oferta dla biznesu

 

Kontakt

Hotel i restauracja Jedlina
21-030 Motycz 331 k/Lublina

kom 601273025

 

Polityka prywatności i RODO

Nasza lokalizacja

www.hoteljedlina.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozycja GPS:
N 51° 14' 55.25'
E 22° 25' 05.00''

KONTO :
BSP  75 8735 0007 3000 3507 2000 0010

REZERWACJE HOTELU

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.